John Williams, akinek zenéin generációk nőttek fel
"Csillagok Háborúja, Harry Potter I.-III., Jurassic Park, Ryan közlegény megmentése – csakhogy néhány korszakalkotó darabot említsünk, melyeknek közös tulajdonsága, hogy zenéiket John Towner Williams szerezte.
Színészcsalád tagjaként, 1932-ben, az USA-ban látta meg a napvilágot. Szüleivel 1948-ban Los Angelesbe költöztek, ahol a Kaliforniai Egyetemen tanult zeneszerzést, majd három, a légierőnél töltött év után New Yorkba ment a Juilliard Egyetemre, hogy zongorázni tanuljon. A New York-i ideje alatt dzsesszzongoristaként klubokban dolgozott.
Karrierje az 1960-as években kezdődött, amikor visszatért Los Angelesbe. Jerry Goldsmith és Elmer Bernstein mellett tanulta a szakmát, ezen kívül tv-sorozatokhoz írt zenéket, amiért már akkor két Emmy-díjat kapott. Az igazi áttörést azonban a Hegedűs a háztetőn hozta meg, ugyanis 1971-ben filmzenei Oscar-díjat kapott érte. Innentől kezdve egyenes út vezetett felfele. Ismeretséget kötött Steven Spielberggel (1974) és már a második munkájukkal, a Cápával kasszasikert értek el. A thriller műfaj képviselőiben ekkor tudatosult végleg, hogy nem elég a hátborzongató képsor, a zenének is hatásosnak kell lennie. Rendezőbarátjával számos további filmet készítettek, mint az Indiana Jones tetralógia (1981, 1984, 1989, 2008), az E.T a földönkívüli (1982), Jurassic Park(1993), vagy a Schindler listája (1993). A hetvenes évek végén további két rendezővel készített meghatározó filmeket. George Lucas akkoriban épp zeneszerzőt keresett újonnan készülő filmjéhez, a Star Warshoz, Steven Spielberg beajánlotta őt. A kooperáció óriási sikert hozott, mind a film, mind a score számára. A Star Wars filmzenéje lett minden idők egyik legnépszerűbb felvétele, Williams 1977-ben meg is kapta a legjobb eredeti score-nak járó Grammy-díjat. Egyik hallhatatlan darab után jött a másik, egy évre rá Richard Donner producerrel együtt elkészítették a Supermant, mely a Star Wars után John Williams második legismertebb zenei darabja. A 2000 után készített zenéi között találjuk a Harry Potter első három részét, az Egy gésa emlékiratait, vagy aVilágok harcát.
Az említett alkotásokkal együtt közel 80 film score-ját komponálta és ő jegyzi négy olimpiai játék (1984, 1988, 1996, 2002) zenéjének fő témáját is. John Williams egy élő legenda, aki ötször kapott Oscar-díjat, négyszer Golden Globe-ot, húszszor Grammy-díjat és 2009-ben megkapta a Művészetek Nemzeti Érdemérmét, amiért a szimfonikus zenével ennyit tett a mozgóképért. Művein generációk nőttek fel, és olyat hozott létre, ami remélhetőleg sose merül feledésbe."
Idézet a campusonline: HARMADIK DIMENZIÓ című cikkéből.